Piotr Bojarski i jego „Szmery”

Miłośnikom dobrego kryminału, mieszkańcom Wielkopolski i tym, którzy uwielbiają zagłębiać się w przeszłość Poznania podążając śladami bohaterów literackich, nazwisko Piotr Bojarski nie jest obce. Dziś przyjrzymy się jego powieści „Szmery”, wydanej w ubiegłym roku.

1. “Szmery” Piotra Bojarskiego.

„Szmery”, to kolejny kryminał retro Piotra Bojarskiego z serii, której głównym bohaterem jest komisarz policji Zbigniew Kaczmarek. Tym razem przenosimy się do Poznania na przełomie czerwca i lipca 1931 r. Miasto zmaga się ze skutkami „Wielkiego Kryzysu” i przygotowuje na odsłonięcie pomnika niezwykle zasłużonego dla Polski amerykańskiego prezydenta Thomasa Woodrow Wilsona, w parku jego imienia. Pomnik ufundował Ignacy Jan Paderewski, a uroczystość odsłonięcia monumentu miał zaszczycić swoją obecnością Prezydent RP Ignacy Mościcki i wdowa po prezydencie Edith Wilson. Tymczasem spokojny, genialny matematyk profesor Uniwersytetu Poznańskiego Zdzisław Krygowski zostaje porwany i to w swoim własnym gabinecie w dawnym Zamku Cesarskim.

2. Dawny Zamek Cesarski w Poznaniu, siedziba m.in. Uniwersytetu Poznańskiego w pierwszych latach jego istnienia. Fotografia z okresu międzywojennego.

Sprawę prowadzi zdolny i skrupulatny komisarz Kaczmarek, ale sprawa jest trudna, niemal niemożliwa do rozwiązania. Czasu jest mało. Krygowski to znana i szanowana postać, w dodatku zaangażowana w jakieś ściśle tajne sprawy ze słynną „Dwójką”, czyli Oddziałem II Sztabu Generalnego (później Głównego) Wojska Polskiego, krótko mówiąc – wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Oficerowie „Dwójki” nabierają wody w usta. Domagają się odnalezienia profesora, ale nie chcą zdradzić żadnych szczegółów swojej współpracy z matematykiem. Szybkiego rozwiązania sprawy domaga się także sam Prezydent Miasta Poznania Cyryl Ratajski, dla którego odnalezienie Krygowskiego jest sprawą najwyższej wagi, tym bardziej, że za kilka dni oczy Waszyngtonu i Warszawy będą skierowane na Poznań i samego prezydenta. Kaczmarek ma twardy orzech do zgryzienia. Czy sobie poradzi? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce.

To, że jednym z bohaterów powieści, który w dodatku pada ofiarą intrygi kryminalnej był profesor uniwersytetu, nie jest przypadkiem. Okazją do napisania Szmerów były setna rocznica powstania Uniwersytetu Poznańskiego. Drugim „smaczkiem” w tej powieści jest to, że profesor Krygowski był mentorem trójki genialnych studentów matematyki: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Ta trójka to przyszli „pogromcy Enigmy”.

3. Dawne Prezydium Policji w Poznaniu przy ul. Ratajczaka – miejsce pracy komisarza Kaczmarka.

Piotr Bojarski znalazł doskonały przepis na dobrą powieść. Skrupulatnie i z najmniejszymi szczegółami odtwarza przed czytelnikami obraz międzywojennego Poznania. Komisarz Kaczmarek prowadząc śledztwo wiedzie nas nie tylko korytarzami uniwersytetu i mieszkań poznańskiej profesury, ale także podejrzanych spelunek w okolicach Starego Rynku i ul. Rybaki. W powieści spotykamy postacie historyczne, jak choćby legendarnego prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego. Akcja powieści jest wartka i z pewnością nie znudzi nawet najbardziej wymagających miłośników powieści kryminalnych. Do końca nie wiemy, kto stał za porwaniem profesora Krygowskiego i właściwie dlaczego to zrobił.

Pozostaje mi tylko polecić wszystkim Szmery. Powieść dobrze się czyta i na pewno nie znudzi nikogo. Zapraszam do lektury nie tylko poznaniaków i miłośników przeszłości Poznania, ale przede wszystkim wielbicieli dobrego kryminału retro.

Autor: Piotr Bojarski

Tytuł: „Szmery”

Wydawca: Czwarta Strona

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 

Rok wydania: 2019

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-66278-29-5

Liczba stron: 320.

Fotografie:

  1. Fot. Maciej Brzeziński
  2. https://fotopolska.eu/1301974,foto.html, autor: andre13
  3. https://fotopolska.eu/1302314,foto.html, autor: andre13

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *